Wybór rolet i ich pielęgnacja

Rolety goszczą już niemal w każdym domu, gwarantując właścicielom szereg korzyści – dla wielu są przede wszystkim elementem wystroju współgrającym z charakterem wnętrza, inni najbardziej cenią intymność oraz możliwość ograniczenia intensywności słońca latem. Ich wybór może przysporzyć kłopotu przede wszystkim ze względu na wiele dostępnych rodzajów i wzorów. Kiedy jednak w oknach pojawią się już wymarzone rolety, należy pamiętać również o właściwej pielęgnacji, by utrzymać je w czystości.

Klasyczne czy ozdobne? Rodzaje rolet
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rolet, które zyskały szczególną popularność wśród klientów.
Rolety klasyczne, wykonane z poliestrowego materiału, zyskują zwolenników dzięki niewygórowanej cenie oraz wielu kolorom. Dostępne są w każdym sklepie dekoracyjno-budowlanym i bez trudu dobierzemy odpowiedni rozmiar i deseń. Jest to najbardziej uniwersalny sposób, by osłonić okno, bo sprawdzi się w każdym pomieszczeniu – nie tylko mieszkalnym, ale także gospodarczym lub łazience. Przeznaczone są do samodzielnego montażu, który zwykle nie sprawia większych problemów.
Opcją zapewniającą bardziej efektowny wygląd okna są rolety rzymskie wykonane najczęściej z półprzeźroczystych materiałów. Przepuszczają dość dużo światła słonecznego, dlatego najczęściej pełnią funkcję dekoracyjną, na przykład w salonach i jadalniach. Jeśli chcemy wykorzystać roletę rzymską w sypialni, możemy sięgnąć po tę wykonaną z ciemnej i grubszej tkaniny typu blackout, która przepuszcza mniej światła.
Alternatywą dla firanek stają się coraz częściej rolety woalowe – lekkie, przepuszczające światło, często posiadające kwiatowy deseń, co czyni je ozdobą kuchni lub jadalni.
Jeśli priorytetem podczas wyboru rolety jest ograniczenie intensywności światła słonecznego, warto zdecydować się na typ zaciemniający. Materiał, z którego wykonana jest roleta, został tak przygotowany, by blokować promienie słoneczne, a dodatkowo wpływać na obniżenie temperatury.

Utrzymywanie rolet w czystości
Regularne pranie firan i zasłon nie budzi wątpliwości, jednak jak czyścić rolety? Wbrew pozorom nie sprawia to większych problemów i nie wymaga specjalnych preparatów. Rolety rzymskie bądź woalowe możemy prać w pralce, wykorzystując program do tkanin delikatnych. Najważniejszy jest ich prawidłowy demontaż i rozbrojenie sznurowania.
Klasyczne rolety zwijane dzięki temu, że są pokryte specjalną apreturą wchłaniają mniej zabrudzeń. Nie znaczy to, że można całkowicie zrezygnować z ich czyszczenia – można to zrobić w prosty sposób, używając wilgotnej szmatki.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 269 874

E-mail: kontakt@gfcgroup.pl

Adres: ul. Uniwersytecka 18, Katowice

Poradnik na temat doboru odpowiednich rolet okiennych oraz wskazówki dotyczące wyboru okien dachowych. Zapraszamy!