Rolety czy żaluzje? Różne sposoby na aranżację okna

Nie tylko typowo ozdobne detale przesądzają o stylistyce wnętrza, na efekt końcowy wpływają także praktyczne elementy wystroju, które przy okazji można dobrać w taki sposób, by jak najlepiej wpisywały się w nasze gusta. Sposób aranżacji okna jest tego dobrym przykładem – w sklepach możemy znaleźć zarówno klasyczne firany i zasłony, jak również żaluzje i rolety o wielu funkcjach. Najwięcej problemów może sprawić wybór pomiędzy roletami a żaluzjami. Różnią się pomiędzy sobą rodzajem materiału, zaciemnianiem wnętrza, ale także efektem, jaki możemy uzyskać, dlatego istotna jest świadoma decyzja.

Rolety - duży wybór i łatwa pielęgnacja
Rolety wykonane są z materiałów o różnych kolorach i strukturach. Mogą to być zarówno naturalne tkaniny, takie jak bawełna i len, jak również poliamid i poliester. Wiele zależy od wystroju wnętra i jego charakteru – wybór rolet jest na tyle bogaty, że sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, łatwo dopasować korzystny kolor oraz deseń na materiale. Mogą stanowić efektowną ozdobę i spowodować, że zechcemy całkowicie zrezygnować z firanek – szczególnie efektownie prezentują się rolety rzymskie i najlepiej sprawdzają się samodzielnie.
W zależności od wybranego typu rolet mamy duży wpływ na zaciemnienie pomieszczenia – niektóre z nich pełnią raczej funkcję dekoracyjną i nie zatrzymują zbyt wiele słońca, inne mogą posiadać specjalną powłokę odbijającą światło i bardzo dobrze chronić przed promieniami słońca i upałem. Nowością na rynku są rolety dzień-noc, których zaletą jest duża dowolność w regulowaniu poziomu doświetlenia.
Większość rolet pokrytych jest apreturą, dzięki której pochłaniają mniej zabrudzeń. Ich czyszczenie także nie jest trudne, bo wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczka bądź wyprać, jak w przypadku rolet rzymskich.

Żaluzje – klasyka
Wybierając żaluzje, niestety nie możemy spodziewać zbyt dużej różnorodności, jeśli chodzi o materiały, z jakich są wykonane. Do niedawna królowały te wykonane z aluminium. Obecnie coraz częściej można spotkać modele z tworzyw sztucznych, drewna lub materiałów skóropodobnych, które nie nagrzewają się w słońcu. Ze względu na wykorzystywane materiały żaluzje najlepiej będą prezentowały się w kilku typach wnętrz – drewniane chętnie wybiorą zwolennicy stylu kolonialnego i vintage, skóropodobne będą efektownym dodatkiem we wnętrzach glamour. Design zawsze jest jednak podobny i żaluzje składają się z lamelek o różnych szerokościach. Ze specyficznej budowy wynika jednak największa zaleta żaluzji – listewki obracające się pod kątem 180 stopni pozwalają na dużą dowolność w regulowaniu ilości światła wpadającego do pomieszczenia.
Żaluzje wymagają niestety częstej i starannej pielęgnacji, bo inaczej staną się siedliskiem kurzu, w tym celu wykorzystuje się palczaste szczotki.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 269 874

E-mail: kontakt@gfcgroup.pl

Adres: ul. Uniwersytecka 18, Katowice

Poradnik na temat doboru odpowiednich rolet okiennych oraz wskazówki dotyczące wyboru okien dachowych. Zapraszamy!