Wymiary rolet – jak dobrać odpowiedni?

Rolety to ważny element wykończeniowy, który przyda się w każdym pomieszczeniu. W przypadku pokoi, gdzie słońce wpadające do pomieszczenia jest bardzo intensywne, będą chętnie wykorzystywane w ciągu dnia. Częściowe zaciemnienie pomieszczenia pozwoli obniżyć temperaturę we wnętrzu oraz wygodnie pracować na komputerze lub oglądać telewizję. Wieczorem rolety zapewnią natomiast poczucie prywatności.

Aby rolety były nie tylko praktyczne, ale także stanowiły estetyczny dodatek podkreślający charakter wnętrza, muszą być dobrze dopasowane. Nie chodzi jednak wyłącznie o kolorystykę i fakturę wykorzystanego materiału, lecz również rozmiar. Przed zakupami należy przeprowadzić szczegółowe pomiary okna. Każdy rodzaj rolet będzie jednak układał się inaczej i aby prawidłowo je dopasować, należy pamiętać o kilku zasadach.

Mini rolety i rolety dzień-noc
Aby dobrze dopasować ten typ rolet, należy zmierzyć szerokość i wysokość szyby, a nie całej ramy okiennej. Długość kupionego produktu nie powinna być mniejsza niż uzyskana w wyniku pomiaru wysokość szyby. Jeśli będzie nieco większa na rolce zostanie większa ilość materiału, ale nie będzie to problemem i nie wpłynie na estetykę ani funkcjonalność. Wybierając szerokość rolety, należy do uzyskanej wartości dodać ok. 3-6 centymetrów. Wymiar nie może być jednak zbyt duży, by nie zachodzić na klamkę okienną.

Rolety wolnowiszące
Ten typ rolet ma za zadanie osłonić całe okno, a nie poszczególne szyby, dlatego planując tego rodzaju zakup, należy zmierzyć całą wnękę okienną. Aby zapewnić dobrą ochronę przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, wybrana roleta powinna być szersza o około 10-20 centymetrów od wnęki okiennej. Podobnie długość tkaniny powinna być o 10-20 centymetrów większa by wygodnie zamontować roletę i móc osłonić całe okno. Planując montaż, trzeba także wziąć pod uwagę, że szerokość mechanizmu jest większa od szerokości samej rolety o około 4 centymetry.

Plisy
Wybierając rolety plisowane, konieczny będzie zakup produktu osobno na każde skrzydło okienne. Aby określić właściwą szerokość należy zmierzyć szyby i podobnie jak w przypadku rolet mini i dzień-noc, do uzyskanej wartości należy dodać 3-6 centymetrów. Długość plisy będzie natomiast zbliżona do wysokości skrzydła okiennego.

Rolety w kasecie
Aby właściwie dobrać ten rodzaj rolet, należy zmierzyć szerokość szyby oraz wysokość skrzydła okiennego. Właściwy rozmiar dobieramy podobnie jak w przypadku innych rolet zakładanych na pojedyncze skrzydło okienne – szerokość zakupionego produktu powinna o kilka centymetrów większa niż uzyskany pomiar, a długość zbliżona do wysokości skrzydła okiennego.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 269 874

E-mail: kontakt@gfcgroup.pl

Adres: ul. Uniwersytecka 18, Katowice

Poradnik na temat doboru odpowiednich rolet okiennych oraz wskazówki dotyczące wyboru okien dachowych. Zapraszamy!