Wybór rolet – najpopularniejsze rodzaje

Urządzając mieszkanie, bardzo wiele osób chce zadbać o praktyczne detale – wśród nich szczególnie istotne okazują się żaluzje. Dobrane do wnętrza stanowią dekorację i podkreślają wybrany styl. Pozwalają również poczuć się bardziej swobodnie i ochronić przed zbyt intensywnym słońcem. Szeroka oferta różnych modeli nie ułatwia jednak dokonania wyboru. Najważniejszy jest indywidualny gust, ale także pozostałe dodatki – niektóre rolety można z powodzeniem łączyć z firankami, inne najlepiej prezentują się samodzielnie. Wśród najpopularniejszych rodzajów rolet należy wymienić przede wszystkim:

Rolety zwijane nazywane także ekranowymi
– to najbardziej uniwersalny typ rolet, które spotkamy nie tylko we wnętrzach mieszkalnych, ale także w biurach, urzędach czy gabinetach lekarskich. W domu można je wykorzystać zarówno w sypialnia, jak i łazience – wystarczy tylko dopasować kolor do wystroju wnętrza.
Materiał w roletach zwijanych nakręca się na specjalną rolkę – najczęściej ręcznie dzięki łańcuszkowi lub sznurkowi, ale można także znaleźć wariant z elektrycznym mechanizmem. Wśród tego typu rolet wyróżnia się modele niezabudowane – wolnowiszące - oraz zabudowane, tzw. kasetowe. Różni je posiadanie prowadnic, które zapewniają łatwiejsze opuszczanie oraz zapewniają, że roleta nie będzie odstawać od uchylonego okna.

Urokliwe rolety rzymskie
– materiał nie jest zwijany w rolę, ale podciągany falami dzięki sznurkowi. Równomierne składanie zapewniają wszyte fiszbiny. Ten rodzaj rolet najefektowniej prezentuje się w salonach i sypialniach. Nie wymagają dodatkowych firanek czy zasłon i same w sobie stanowią ozdobę okna.

Oryginalne rolety austriackie
– są podobne do tradycyjnych zasłon. Regulację ich położenia zapewnia system sznurków unoszących materiał na wzór teatralnej kurtyny. Wielu klientów ceni je za oryginalne wzory i ciekawe desenie. Dzięki temu można dopasować roletę zarówno do wnętrz bardzo eleganckich, jak i tych urządzonych w stylu rustykalnym.

Praktyczne rolety plisowane
– podobnie jak rolety zwijane mogą być ulokowane w prowadnicach lub być wolnowiszące. Tym, co odróżnia je od innych typów rolet, jest możliwość wybrania typu dwufunkcyjnego pozwalającego na zwijanie plisów w obu kierunkach – od dołu w górę lub z góry do dołu. W ten sposób łatwo osłonić dowolną część okna i regulować dopływ światła słonecznego. Rolety plisowane dostępne są także w standardowej wersji jednofunkcyjnej, w której plisy zwijają się ku górze.

Nowoczesne rolety dzień-noc
– to nowe rozwiązanie, w którym pomiędzy paskami materiału pojawiają się transparentne przerwy. Dzięki temu, że rolety te składają się z dwóch warstw można regulować zaciemnienie wnętrza, nakładając na siebie paski materiału lub pozostawiając przerwy.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 269 874

E-mail: kontakt@gfcgroup.pl

Adres: ul. Uniwersytecka 18, Katowice

Poradnik na temat doboru odpowiednich rolet okiennych oraz wskazówki dotyczące wyboru okien dachowych. Zapraszamy!