Wybór okien dachowych – porady ekspertów

Od wyboru materiałów wykorzystywanych podczas budowy domu zależy stabilność i dobry stan konstrukcji nawet po wielu latach użytkowania. Dotyczy to także okien, a ich szczególnym rodzajem, narażonym na intensywne działanie słońca i inne niekorzystne czynniki, są okna połaciowe. Przed zakupem warto poznać ich najistotniejsze cechy, które są wyznacznikami wysokiej jakości i na które zwracają uwagę eksperci.

Parametry okien połaciowych
Jednym z najważniejszych parametrów okien dachowych jest ich izolacyjność termiczna, a do jej określenia wykorzystuje się współczynnik przenikania ciepła Uw. Przepisy regulują maksymalne wartości, które wynoszą obecnie 1,3 W/(m2K). Parametry są zmienne; już za kilka lat prawdopodobnie zostaną obniżone do 1,1 W/(m2K). Producenci okien sami wychodzą naprzeciw zmianom i proponują klientom różne modele okien. Te przeznaczone do domów pasywnych będą miał wskaźnik U równy 0,8 W/(m2K).

Okna antywłamaniowe – czy to potrzebne?
Wiele osób jest skłonnych decydować się na okna antywłamaniowe na parterze, nie widzi jednak potrzeby wyboru tego rodzaju okien dachowych. Eksperci wskazują jednak na coraz liczniejsze przypadki włamań właśnie od tej strony. Złodzieje zdają sobie sprawę, że jest to zwykle najsłabszy punkt domu i warto wykorzystać taką okazję nawet kosztem większego wysiłku. Standardem powinna być antywłamaniowa szyba, ale producenci proponują także wzmocnienie konstrukcji i dodatkowe rozwiązania antywłamaniowe dla okien dachowych.

Klamka – na górze czy na dole?
Wybierając okna połaciowe najwięcej wątpliwości wiąże się z wygodą ich użytkowania i optymalnym ulokowaniem klamki. Górny system otwierania sprawdzi się, gdy okno zamontowane jest nisko, a klamka nadal pozostaje w naszym zasięgu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby i wzrost domowników. Jednak ścianka kolankowa o wysokości 150 centymetrów wymusza umieszczenie okna wyżej i wówczas bezpieczniej jest wybrać to z dolnym systemem otwierania. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność zapewnienia swobodnego dostępu do okna, nie będzie więc można ustawić bezpośrednio pod nim mebli. Kompromisem są okna o podwójnym systemie otwierania, czyli klapowo-obrotowe.

Okna dachowe zabezpieczone przed wilgocią
Specyfika okien dachowych sprawia, że są one narażone na działanie czynników atmosferycznych – przede wszystkim deszczu i śniegu. Od zewnątrz okno musi być więc zabezpieczone oblachowaniem, czyli okładzinami wykonanymi z aluminium. Dodatkowo dzięki kołnierzowi uszczelniającemu woda deszczowa nie gromadzi się na oknie. W ofercie producentów są także często okna drewniano-poliuretanowe przygotowane z wykorzystaniem specjalnych technologii zabezpieczających drewno, które nie wymaga już dodatkowej konserwacji.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 269 874

E-mail: kontakt@gfcgroup.pl

Adres: ul. Uniwersytecka 18, Katowice

Poradnik na temat doboru odpowiednich rolet okiennych oraz wskazówki dotyczące wyboru okien dachowych. Zapraszamy!