Jak wybrać okna dachowe?

Adaptując mieszkalne poddasze, należy pomyśleć nad niezbędnym zakupem czyli oknami dachowymi, które doświetlą wnętrza. W tym przypadku sprawdzają się one o wiele lepiej niż okna pionowe i łatwiej odpowiednio je wkomponować, zależnie od rozkładu pokoi. Aby jednak cieszyć się dobrze doświetlonymi wnętrzami, trzeba nie tylko dobrać rodzaj okna najlepszy do naszych potrzeb, ale także uwzględnić kąt nachylenia dachu i wysokość ścianki kolankowej. Im wyżej zostanie umieszczone okno, tym więcej światła wpadnie do pomieszczeń – optymalnie dolna krawędź powinna znajdować się na wysokości 120 centymetrów od podłogi. Gwarantuje to także wygodny dostęp do klamki – nie można zapominać o tym szczególne, bo zaważy na komforcie codziennego korzystania z okna połaciowego. Dla końcowego efektu ważne jest także staranność montażu. Prawidłowe ocieplenie i uszczelnienie gwarantuje, że na styku okna z połacią dachu nie powstaną mostki termiczne i przecieki.

Rodzaje okien połaciowych
Okna obrotowe – cieszą się największą popularnością wśród kupujących. Otwierają się wokół osi obrotu w połowie swojej wysokości. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jeśli zostaną zamontowane nisko na dachu, ich otwieranie nie będzie już tak komfortowe i trzeba będzie nieco się cofnąć. Producenci proponują także modele o podwyższonej osi obrotu znajdującej się na ¾ wysokości okna, co w takich przypadkach będzie korzystniejszym rozwiązaniem dla użytkowników.

Okna uchylno-obrotowe – mogą otwierać się na dwa sposoby dzięki wykorzystaniu dodatkowego przełącznika. Obracają się wokół osi w połowie wysokości okna lub można je uchylić od góry. Jest to najlepszy wybór, jeżeli okno będzie umieszczone nisko – podniesione skrzydło nie będzie przeszkadzało w podejściu do okna.

Okna wyłazowe – otwierają się na bok i z tego powodu są stosowane najczęściej w tych miejscach, gdzie właścicielom zależy na możliwości swobodnego wyjścia na dach – najczęściej by dostać się do komina.

Okna panoramiczne – składają się z trzech skrzydeł przesuwnych, zapewniają najlepszy widok i najlepsze doświetlenie.

Okna drewniane czy plastikowe?
Przed tym dylematem stają osoby wybierające okna pionowe i połaciowe. Okna drewniane postrzegane są jako trwalsze i lepsze. Ponieważ są wykonane z tego samego materiału, co więźba, więc w podobny sposób będą reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne.
Okna plastikowe polecane są jednak do łazienek ze względu na powleczenie ich tworzywem sztucznym, który uodparnia je na działanie wilgoci. Okna drewniane w łazience będą korzystnym rozwiązaniem jedynie wtedy, jeśli mamy dobrą wentylację.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 269 874

E-mail: kontakt@gfcgroup.pl

Adres: ul. Uniwersytecka 18, Katowice

Poradnik na temat doboru odpowiednich rolet okiennych oraz wskazówki dotyczące wyboru okien dachowych. Zapraszamy!