Okna dachowe do każdego wnętrza

W jednorodzinnych domach poddasza najczęściej wykorzystuje się do rozplanowania części sypialnej domu z wygodnymi pokojami dla domowników oraz łazienką. Jednak w przypadku kamienic i domów wielorodzinnych mogą one stać się pełnoprawnymi mieszkaniami, które zapewniają lokatorom wszystkie potrzebne na co dzień pomieszczenia. Kluczem do stworzenia komfortowej przestrzeni jest zapewnienie dostępu światła dziennego. Jest to możliwe dzięki doborowi odpowiednich okien połaciowych. Powinny być one dostosowane do pomieszczenia i potrzeb korzystających z niego osób, by nie tylko prezentować się efektownie, ale zapewnić wentylację pomieszczeń.

Ilość i wielkość okien
Podział poddasza i ilość pomieszczeń determinuje liczbę okien dachowych. Znaczenie ma także wielkość szyb, przez które będą wpadać promienie słoneczne – producenci oferują pod tym względem różne rozwiązania. Ogólna zasada głosi, że powierzchnia przeszklenia powinna stanowić 10% podłogi doświetlanego wnętrza. Wówczas nie będziemy mieć poczucia, że wnętrze jest za ciemne, a z drugiej strony nadmiar światła nie stanie się zbyt męczący. Nieco chętniej doświetlamy pokoje dzienne, jeśli znajdują się na poddaszu – wówczas ciekawym rozwiązaniem może okazać się nie klasyczne okno, ale balkon dachowy o sporej powierzchni.

Okno dostosowane do wnętrza
Funkcja pomieszczenia wpływa nie tylko na jego aranżację, ale powinna także być wskazówką przy wyborze okien. W sypialni bardzo istotny jest stały przepływ powietrza – nawet gdy okno jest zamknięte. Rozwiązaniem są klapy wentylacyjne i nawiewniki, w które powinno zostać wyposażone wybrane okno. Aby spać spokojnie nawet podczas ulewnego deszczu, warto zadbać o produkt o dobrej izolacji akustycznej. Wyciszający pakiet szybowy zagwarantuje, że opady, wyjątkowo dobrze słyszalne na poddaszu, nie będą aż tak uciążliwe.
Szczególnie starannie warto wybierać okno do pokoju dziecięcego, bo bezpieczeństwo malucha jest priorytetem. Wykorzystanie wewnątrz szyby laminowanej sprawi, że nawet jeśli zostanie ona rozbita, nie wypadnie z ościeżnicy i nie zrani dziecka. Warto rozważyć także zastosowanie zabezpieczenia przed otwarciem lub klamki z blokadą, które nie pozwolą swobodnie korzystać z okna i mogą uchronić malca przed wypadnięciem. Inną propozycją wartą rozważenia w pokoju dziecięcym jest okno z profilami zabezpieczonymi specjalną powłoką. Ponieważ pokój jest nie tylko sypialnią, ale także miejscem zabaw, warto mieć pewność, że farby czy kredki nie pozostawią na oknie nieestetycznych i trudnych do usunięcia śladów.
Również łazienka na poddaszu musi zostać doświetlona i odpowiednio wentylowana. Ze względu na większą wilgotność do tego typu pomieszczeń poleca się okna dachowe wykonane z PVC lub drewna pokrytego poliuretanem.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 269 874

E-mail: kontakt@gfcgroup.pl

Adres: ul. Uniwersytecka 18, Katowice

Poradnik na temat doboru odpowiednich rolet okiennych oraz wskazówki dotyczące wyboru okien dachowych. Zapraszamy!