Najważniejsze parametry okien dachowych

Dla osób, które nie są specjalistami w zagadnieniach budowlanych, wybór okien dachowych może okazać się sporym problemem. Spełniają one bardzo istotną rolę i pozwalają uczynić poddasze komfortową przestrzenią mieszkalną; dodatkowo ze względu na miejsce montażu są szczególnie narażone na negatywny wpływ warunków atmosferycznych. Z tych powodów istotne są parametry, które pozwolą ocenić, czy mamy do czynienia z produktem dobrej jakości.

Współczynnik przenikania ciepła
Ze względu na klimat i długi sezon grzewczy w Polsce bardzo istotnym wskaźnikiem jest współczynnik przenikania ciepła. Jego wartość informuje, w jakim stopniu musimy się liczyć z ubytkami ciepła zimą i przenikania upalnego powietrza latem – im mniejszy, tym lepiej. Współczynnik przenikania ciepła dla całego okna opisuje się skrótem UW, jednak dla samej szyby oznaczany jest jako UG i należy pamiętać o ich rozróżnieniu. W przypadku wartości UW powinna być ona mniejsza niż 1,5 by można było mówić o produkcie dobrej jakości. UG jest nieco niższe i powinno wynosić maksymalnie 1,2.

Przepuszczalność powietrza
Przepuszczalność okna ma ścisły związek z jego izolacją termiczną i akustyczną. Im wyższy poziom przepuszczalności tym mamy do czynienia z bardziej szczelnym oknem. Warto wybierać te należące do klasy 3 lub 4. Decydując się na bardzo szczelne okna, nie można zapomnieć o nawiewnikach i mikrowentylacji, które pozwolą na regularne wietrzenie pomieszczeń.

Wodoszczelność okna
Ponieważ okna połaciowe montuje się na dachu, są szczególnie narażone na działanie deszczu. Dlatego bardzo istotna jest ich wodoszczelność, wyrażana ciśnieniem, z jakim woda napiera na okno. Jeśli zależy nam na dobrej jakości, warto wybrać produkt, który przepuszcza wodę przy ciśnieniu 1100 paskali. Jeśli ta wartość jest wyższa – na poziomie 1200-1250 paskali – są to optymalne parametry dla okien dachowych.

Wytrzymałość na obciążenie wiatrem
Wiatr to kolejny czynnik, przed którym chronią okna. Aby wybrać te, które będą optymalnie, należy kierować się oznaczeniem klasowym. Najlepiej zdecydować się na klasę 3 lub 4.

Opór akustyczny
Wygłuszenie dźwięków z zewnątrz jest szczególnie istotne w przypadku okien montowanych w sypialniach. W związku z tym, że prywatne pokoje domowników często znajdują się właśnie na poddaszu, okna połaciowe powinny posiadać tę właściwość. Informacji o współczynniku oporu akustycznego powinny być łatwo dostępne dla klientów, w razie wątpliwości warto więc zapytać sprzedawcę. Aby zapewnić komfort, wartość ta powinna wynosić około 30–32 decybeli.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 269 874

E-mail: kontakt@gfcgroup.pl

Adres: ul. Uniwersytecka 18, Katowice

Poradnik na temat doboru odpowiednich rolet okiennych oraz wskazówki dotyczące wyboru okien dachowych. Zapraszamy!