Wielkość okna dachowego

Wybór okien dachowych nie jest rzeczą prostą, bo oprócz parametrów, które będą nieco inne niż w przypadku okna tradycyjnego, istotne jest także uwzględnienie kąta nachylenia dachu. Mieszkalne poddasze musi być dobrze doświetlone, ale podczas aranżacji właściciele zwracają uwagę także na efekt estetyczny oraz ustawność pomieszczeń. Wszystkie te czynniki wpływają na ostateczną decyzję o rozmiarze i rozmieszczeniu okien połaciowych.

Szerokość i wysokość okna
Niestety nie można całkowicie swobodnie wybierać szerokości okna dachowego – należy wziąć pod uwagę budowę dachu, by nie naruszyć jego konstrukcji nośnej. Znając odległość pomiędzy krokwiami można dobrać optymalny rozmiar – najlepiej zostawić około 7 cm zapasu. Wówczas pozostaje przestrzeń niezbędna, aby w sposób właściwy zaizolować ościeżnice. Istnieje możliwość zainstalowania większego okna, jeśli jest taka konieczność, ale wówczas wstawia się je w taki sposób, by wyciąć fragment tylko jednej krokwi.
Wysokość okna połaciowego będzie z kolei uzależniona od nachylenia dachu. Z reguły im bardziej jest on stromy, tym krótsze okna, a przy mniejszym kącie nachylenia – dłuższe. Takie proporcje pozwalają dobrze doświetlić pokój oraz wygodnie wyglądać na zewnątrz.

Powierzchnia przeszklenia
Wymiary okna są istotne, gdy rozplanowujemy położenie okien, ale aby właściwie określić potrzebną w pomieszczeniu ilość światła, należy wziąć pod uwagę powierzchnię przeszklenia. Obliczenia mają na celu wykazanie stosunku powierzchni okna (liczonej w świetle ościeżnicy) do powierzchni podłogi. Najlepiej by wartość ta oscylowała wokół 10% - pozwoli to czuć się komfortowo, tzn. nie odczuwać ani zbyt intensywnego światła, ani nieprzyjemnego zacienienia pomieszczenia.

Dobór okna do rodzaju pomieszczenia
Ogólne zasady dotyczące wielkości okien i ilości światła, jaką zapewniają, będą podstawą podczas zakupów, ale trudno zignorować charakter wnętrza i indywidualne preferencje. Najwięcej światła potrzeba w umieszczonym na poddaszu salonie. Duże, wysokie okna są efektowne, ale warto pamiętać, że nie zapewnią one aż takiego doświetlenia, jak te mniejsze ale za to rozmieszczone na całej połaci dachu. Koncentracja światła w jednym miejscu sprawia, że tylko w niektórych częściach salonu będziemy mogli swobodnie pracować lub czytać bez konieczności wykorzystania lamp.
Sypialnie z założenia są bardziej kameralne, a światło nie musi być w nich zbyt intensywne, więc wybór okien nie powinien być problematyczny. Warto jednak uwzględnić planowany układ mebli we wnętrzu, by zapewnić swobodny dostęp do okna i ułatwić wietrzenie sypialni.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 269 874

E-mail: kontakt@gfcgroup.pl

Adres: ul. Uniwersytecka 18, Katowice

Poradnik na temat doboru odpowiednich rolet okiennych oraz wskazówki dotyczące wyboru okien dachowych. Zapraszamy!